Donbass Devushka: російський морок за блакитними очима

Сергій Яковлєв
Донбас Девушка

Міла Мєдвєдєва, Людмила Каракова, або просто – Donbass Devushka. Вродлива брюнетка з блакитними очима вдень їздить околицями Луганщини, збирає гуманітарну допомогу для згорьованих мешканців Херсона, а вночі у твіттері займається правдорубством і закликає до повалення “київського режиму”. Приблизно таку біографію вимальовувала собі у медіа-просторі американка Сара Білс, одна з фігуранток найбільшого за рік скандалу зі злиттям секретних документів. Білс – колишня офіцерка військово-морських сил. Ображена на американську армію, ображена на колишнього чоловіка, на весь несправедливий світ. 

Телеграм-спільнота Donbass Devushka стала одним із каналів поширення фотодокументів, які копіював гвардієць Джек Тейшейра. Особу самої Сари Білс викрили після того, як виявили, що частина оприлюднених документів була відредагована.

ҐРУНТ розповідає історію колишньої офіцерки, яка перекреслила свою військову кар’єру і стала медіа-акулою пропаганди для далекої Росії.

Гопніки, дєда і чебуреки дівчини, яка “готова померти за Луганськ”

Таємничий аккаунт у твіттері почав активну діяльність у 2021 році. За легендою, авторка мікроблогу була російською єврейкою на ім’я Міла. Вона стверджувала, що 2014 року, невдовзі після початку російської агресії проти України, подорожувала Луганщиною та на власні очі бачила, як злі нацисти знущалися з місцевого населення – в сенсі, дамбили бамбас. У своїх дописах вона використовувала словечка явно не американського контексту – типу “гопнік”, “дєда”, “чебурек”.

“Мій дєда воював у Сталінграді. Він був одним із тих євреїв, які воювали у Червоній армії. З ним усе було добре, допоки не розвалився СРСР, тоді в нього почався дикий психоз, і ПТСР знищив його життя. Він перестав говорити десь у 2000-му… Навіть не знаю, чи він досі живий, чесно кажучи”, – плакалася авторка.

У “Міли” було багато альтер еґо. Вона використовувала купу псевдонімів і нікнеймів. Учасник спільноти NAFO Pekka Kallioniemi, наприклад, перелічує, що влітку минулого року блогерка поширювала матеріали під ніками Mila Medvedeva, luganskforlife, CheburekiVibes, MeatballSubZero, YuGopnik та GhostofLugansk.

Коли Міла Мєдвєдєва завела свій аккаунт у твіттері, вона дивувалася, що, “о, боже”, ніколи раніше тут не бувала, і перепитувала: “Вау, це так дико. Це прозахідний сайт?”. Своїм підписникам “дєвушка” розповідала про себе: “Мене звати Міла, і я готова померти за Луганськ”.

Загадкова незнайомка ділилася з підписниками також своїми реальними фото. Міла Мєдвєдєва підтверджувала, що саме вона і є ота “Donbass Devushka”. Блогерка закликала читачів підтримувати її на Patreon. Там вона публікувала статті у стилі “української держави не існує”. “Я написала це, і я справді пишаюся цим. Це, мабуть, найкраща річ, яку я будь-коли писала”, – тішилася пропагандистка під одним із постів.

Війна: зоряний час Donbass Devushka

Після початку повномасштабного вторгнення Росії “Міла” активізувалась. У квітні канал із назвою Donbass Devushka з’явився у телеграмі. Вона почала записувати подкасти із сумнівними американськими спікерами, поміченими у пропаганді – такими, як Джексон Гінкл, Скотт Ріттер, Гарланд Ніксон, або з журналісткою російських медіа Фіореллою Ізабель. Характерно, що ведуча розмовляла зі своїми героями англійською мовою, вдаючи російський акцент. Вкінці березня вона записала вже 50-й подкаст для свого проєкту. 

“Міла” використовує тематику, яка повністю перегукується з наративами російської пропаганди – Захід фінансує “кольорові революції”, війна є вигідною Штатам, Україна кишить нацистами, угорці Закарпаття живуть під гнітом, потаємні біолабораторії загрожують світові, Зеленський безпричинно тримається за Бахмут і т.п.

У телеграм-каналі “Міла” безконтрольно викладала більш відвертий контент, який був би цензурованим на інших майданчиках. Наприклад, писала про вбивство американського морського піхотинця, який воював за Україну в іноземному легіоні, публікувала відео з обезголовленням українського військовополоненого.

Donbass Devushka нарощувала популярність. На окремих майданчиках кількість її підписників перевищувала 100 тисяч. Блогерці здавалося, що вона спіймала за хвіст удачу, і нічого для неї не віщувало персональної біди. Аж поки вона не оступилася під час скандалу зі злиттям секретних американських документів, які копіював нацгвардієць Джек Тейшейра. Особу “Міли” викрили, а її біографію вивернули назовні, показавши темні плями.

Відфотошоплена постать – відфотошоплені документи

Відколи вибухнув скандал зі зливом секретних документів Пентагону, ці матеріали всебічно досліджуються журналістами і розслідувальними спільнотами. Виявилося, що деякі матеріали було змінено у фоторедакторі – і змінено на користь Росії. В одному з випадків невідома особа підкоригувала зображення на фотокопії таким чином, щоб бойові втрати українців перевищували російські.

Спільнота журналістських розслідувань Bellingcat згодом встановила, що відредагована, вигідна Росії, версія вперше з’явилася саме на телеграм-каналі Donbass Devushka.

До розвінчування “Міли” також долучилися учасники легендарної спільноти NAFO. Вони почали досліджувати “медіаімперію” пропагандистки, і з’ясували, що насправді “дівчина єврейського походження” і “внучка дідуся-червоноармійця” народилася у Сполучених Штатах Америки. Її звати Сара Білс, вона мешкає у Нью-Джерсі, і, найімовірніше, ніколи не бувала в Україні.

Учасники спільноти NAFO також встановили, що нещодавно Сара змінила своє справжнє ім’я на російський манір – і стала Людмилою Караковою.

Осінтери спочатку “відкопали” фотографії незнайомки на фейсбуці. Вони порівняли їх із фото з акаунтів, які адмініструвала Donbass Devushka – і отримали підтвердження, що йдеться про одну й ту ж особу. Розслідувачі довідались, що Сара у минулому була заміжня. Вони також визначили її домашню адресу.

Найбільш вражаючий факт – розслідувачі встановили, що Сара Білс є колишньою офіцеркою Військово-морських сил США. Її лише декілька місяців тому звільнили з військової служби.

Згідно з даними із Центру особового складу Міністерства оборони (DoDMDC), Білс почала проходити військову службу у листопаді 2009 року. Вона працювала на військово-морській авіабазі острова Уїдбі. Офіційні відомості свідчать про те, що її службовий статус перервався у листопаді 2022 року. Тобто Сара займалася російською пропагандою ще тоді, коли працювала на Міноборони США.

Під час своєї служби Білс не лише писала статті й записувала подкасти, а й керувала магазином Cascadia Aquatics, в якому торгують тропічною рибою, а також спеціалізованими продуктами харчування з Польщі. OSINT-фахівці знайшли відео подкасту Aquarium 2020 року, на якому дівчина виступає як експертка у рибному промислі. І, до речі, виступає без удаваного російського акценту.

Як розбити свою кар’єру

У вересні 2021 року Donbass Devushka потрапила в аварію – вона напідпитку врізалася у фургон.

У твіттері колишні військовослужбовці, які перетиналися із Білс, стверджують, що її звільнили з військової служби саме через цей інцидент. Цю інформацію не підтверджено офіційно: у судових протоколах, які вивчали журналісти видання Malcontent News, не було таких доказів. Іще один цікавий факт – колишні військовики висловлювали стурбованість через її психопатологічні симптоми і називали затятою брехухою.

Журналісти The Wall Street Journal дізналися, що Сара Білс працювала у військово-морських силах “техніком з авіаційного електронного обладнання”. Їм також вдалося поспілкуватися із самою героїнею. 

Сара заперечила свою причетність до зливів і сказала, що всю інформацію їй надсилав один із п’ятнадцяти адмінів телеграм-каналу. “Я навіть не знаю, чи справжні ці документи і що в них сказано. Я не дуже добре розбираюся в таких речах”, – виправдовується вона. WSJ також зазначає, що не знайшлося жодних підтверджень, які б свідчили, що Donbass Devushka розкривала будь-яку інформацію, до якої вона мала доступ під час служби.

Білс заперечила інформацію, начебто її звільнили через водіння напідпитку – каже, причиною відставки були “ліві погляди”.

У соцмережах звертають увагу на те, що Сара Білс почала висловлювати антиамериканські погляди, а також видавати себе за дівчину з Донбасу саме після аварії у 2021 році. У твіттері люди схильні вважати, що аварія та розлучення психологічно надламали Білс.

“Donbass Devushka (Сара Білс), здається, воює з кількома демонами [у голові]”, – пише один із користувачів твіттера. 

“Сара Білс (aka Donbass Devushka) була настільки розбита розлученням, що створила фейкову онлайн-персону і почала послідовно поширювати мову ворожнечі і радіти з геноциду українців, – пише інший. – Хочу побачити її у в’язниці”.

Сара Білс могла завдати шкоди не лише українцям, а й легковірним ватникам. Відомо, що Donbass Devushka збирала пожертви для “біженців з Донбасу”, а також на гуманітарку в Херсон та на “відновлення Маріуполя”. Вона отримувала гроші через продаж футболок із зображенням терориста “Ґіві”. Учасники спільноти NAFO припускають, що Білс займалась звичайним шахрайством, а кошти витрачала на особисті потреби. 

Сара Білс видавала себе не лише за благодійницю, а й хвалилася тим, що є патентованою експерткою. Вона мала профайл на ресурсі ResearchGate – до речі, під своїм реальним іменем – який використовують дослідники для публікації наукових матеріалів. Подавала себе як фахівець із геополітики й історії.

У профайлі зазначено, що Білс навчається в онлайн-коледжі “Школа політики та глобальних досліджень Університету штату Аризона”. Вона також стверджувала, що має два дипломи, проте в її архівному профілі LinkedIn вказаний лише один, отриманий під час військової служби.

“Білс є частиною мережі, яка спрямовує на західну аудиторію дезінформацію, антисемітизм і расизм”

Нещодавно Сара Білс написала милий і невинний пост у твіттері, в якому поскаржилася, що сильно хвилюється через цькування та насмішки в інтернеті. Вона також стурбована, що мережею поширюються фотографії її доньки. Виявляється, людина, яка з невинними очима і лагідною посмішкою займається брехливою пропагандою і поширює огидні ксенофобські висловлювання, є ранимою особистістю. Яка лише після широкого розголосу й осуду почала каятися у своїх діях і доводити люду, що її неправильно зрозуміли. 

Білс також заперечує підозри у крадіжці пожертв. Вона стверджує, що всі донати пішли на благодійні цілі для Сербії, Пакистану, Сомалі тощо.

В інтерв’ю WSJ вона заперечила те, що спонсорувала російську агресію, бо “фінансування російських військових є незаконним з огляду на санкції США”.

Журналісти Malcontent News упевнені, що Сара Білс не є самостійною особою, а, скоріш за все, представляє частину більшої мережі. “Активність акаунтів і доступ до таких людей, як Джексон Гінкл, Скотт Ріттер і журналістів російських державних ЗМІ, вказує на те, що Білс є частиною більшої і скоординованої організації, спрямованої на західну аудиторію, з використанням російської дезінформації, антисемітизму й расизму. Малоймовірно, щоб одна людина могла здійснити всю цю роботу самотужки”, – припускають автори. 

Наразі Сара Білс перебуває під розслідуванням через імовірну причетність до поширення секретних матеріалів. 

Американці, які тримають свої мізки осторонь від російської пропаганди і не підтримують трампістської політики, вважають, що Сара Білс осоромила американський мундир.

“Donbass Devushka, тобто Сара Білс, є жахливою персоною не лише через те, що вона підтримує Росію та просуває її пропаганду. Вона просто жахлива персона”, – пише користувачка у твіттері.

“Donbass Devushka – колишній офіцер ВМС США, яка просувала і отримувала вигоду від дезінформації. Який сором!” – додає інший.

Вам також сподобається

@2022-2023 — Ґрунт

Новинна стрічка