“ПВК Редан” проти українських підлітків: як не попасти у тенета ворожої ІПСО з її “павуками”

Пригоди ПВК Редан в Україні

Майже 50 заблокованих телеграм-каналів, близько тисячі запрошених до поліції підлітків і понад 40 спроб сутичок – ось невеличка статистика наслідків поширення руху “ПВК Редан” в Україні всього за кілька днів.

Молодіжна субкультура перекочувала до нас із Росії. “По приколу” вона назвалася “ЧВК” і проштовхує свої “ідеї” силою кулаків.

Українські правоохоронці вже кілька днів зауважують, що цей рух є частиною ворожої ІПСО, а його метою може бути розхитування внутрішньої ситуації в Україні. Підлітки в Росії “вирішують питання” з іншими субкультурами – а підлітки в Україні охоче це мавпують. Хоча в дорозі на “стрілку” можуть кричати цілком патріотичні заклики, співати державний гімн, і, звісно, подекуди й не знати причин, чому йдуть на саму “сходку”.

Як українські діти підхопили тренд “Редана”, яка його “ідеологія” і чи справді тут замішані російські спецслужби – ҐРУНТ розбирається разом із фахівцями з дитячої злочинності і психології.


Аніме, ПВК і павуки – як усе це виникло

Почнімо з назви. “Заради жарту” росіяни додали у найменування абревіатуру “ПВК”. Ця назва, звісно ж, асоціюється із “вагнерівцями” – хоча вони тут ні до чого. Ми знаємо про любов РФ до приватних військових компаній, але тут молодь об’єднує інша любов: до японської манги Hunter x Hunter.

Власне, в цій манзі і згадується “Геней Редан” – злочинна банда, яку через емблему кличуть “павуками”. На численних світлинах представників руху видно, що вони люблять чорний одяг із принтом павука та цифрою 4. Четвірка – бо під цим номером діє головний антигерой манги.

blank
Обкладинка манги Hunter x Hunter

“Редани” приваблюють молодь своїми ідеями – вони стверджують, що борються за справедливість, свободу самовираження і не хочуть, щоб їх переслідували через одяг, зачіску тощо. Відповідно, вони ворогують із середовищами, які проявляють нетерпимість до “неформалів” – із футбольними хуліганами (яких у Росії називають “офниками”, від звороту “околофутбол”), скінхедами тощо. Фраза “поясни за шмот” – це якраз надбання із цих субкультурних сутичок.

“ПВК Редан” привернула до себе увагу після масових бійок бійок із “офниками”. 22 лютого у торговому центрі “Авіапарк” в Москві розгорілася перша сутичка. Трьох учасників бійки помістили під домашній арешт за статтею про хуліганство із застосуванням зброї – в конфлікті фігурували газові балончики, ножі та страйкбольні пістолети. Далі понеслося в Санкт-Петербурзі, Курську, Новосибірську, Казані та в інших куточках РФ. А потім – понеслося у нас… У країні, яка досі запозичує модні віяння з Росії.

“ПВК РЕДАН” в московському ТЦ “Авіапарк”

Цікавою, до речі, є реакція російської влади на “реданівців”. Свої п’ять копійок вставив сам Дмітрій Пєсков, речник Путіна: “Субкультура зі знаком мінус” (авжеж, не те що справжні ПВК!). А от Васілій Піскарьов, депутат Дерджуми, назвав войовничі рухи “модною структурою, за якою стоять недружні країни”. Так-так, і тут загнівающій запад.

Hold my beer. Приєднується Україна

Станом на четвер в Україні зафіксували вже понад чотири десятки зібрань молоді, ініційованих “Реданом”. Поліції вдалося вчасно зреагувати і запобігти бійкам. Більшість учасників цих мобів – неповнолітні. А свої “сходки” вони координують через чати в телеграмі.

За свіжими даними, правоохоронцям вдалося встановити 45 адміністраторів цих пабліків. Наприклад, 16-річний хлопець із Дніпра сказав, що створив канал для заробітку від реклами, а назву “Редан” використав просто для популяризації ресурсу.

25 лютого в Полтаві для участі в акції зібралося близько сотні підлітків. Коли приїхала поліція, натовп розбігся. Наступного дня був Івано-Франківськ. Кілька десятків юнаків і дівчат бігали центральними вулицями міста у пошуках “суперників”, дехто вигукував патріотичні гасла. 27 лютого активність руху зауважили у Києві та Львові. У столиці поліція оточила підлітків, вилучила у них балончики зі сльозогінним газом та кастетами і доправила у відділення поліції.

“ПВК Редан” в Києві

Потім був Харків. Правоохоронці взяли на облік 245 учасників запланованої бійки, при тому 30 виявилися повнолітніми. В Одесі правоохоронцям вдалося запобігли побоїщу, вчасно виявивши телеграм-канал, на котрому анонсувалася сутичка між ультрас і “реданівцями”.

blank
Правоохоронці зривають “сходку” підлітків у Харкові

За фактом акцій правоохоронці відкрили низку кримінальних проваджень. Переважно – за статтею 294 (масові заворушення) і статтею 304 (втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність) Кримінального кодексу. Кіберполіція разом із оперативними службами встановлює джерела фінансування та організаторів.

Українські правоохоронці вбачають у хуліганській моді саме російський слід.

“Штучний розвиток субкультури вказує на те, що це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації ситуації в Україні. Адміністратори каналів допомагають їм, закликаючи до масових скупчень, щоб навмисно втягнути дітей у протиправну діяльність”, – коментує Ярослав Шанько, заступник начальника Управління ювенальної превенції Нацполіції.

Шанько зауважив, що більшість дітей пояснює свою участь в акціях “Редана” банальною цікавістю. Адміністратори ж створюють канали на хвилі хайпу і з метою заробітку. Тобто власне ідейних прихильників цієї субкультури є мізерна кількість.

“Поліція працює з педагогічними колективами, аби не дати ворогу довести до логічного кінця їхні інформаційно-психологічні операції. Також ми звертаємося до батьків, аби вони більше уваги приділяли своїм дітям, були для них друзями, цікавилися, як вони проводять дозвілля. Найголовніше – це увага до дітей”, – резюмує Шанько.

Центр стратегічних комунікацій, що діє при Міністерстві інформаційної політики, зауважив, що в Росії цей флешмоб запустили на річницю повномасштабної війни. Таким чином Кремль міг намагатися відвернути увагу від невдалої воєнної авантюри. А ще Росія намацує інструменти контролю над українською молоддю.

“Людина еволюціонує, але не настільки, щоб заперечити анатомію”

Психологи зазначають: якщо йдеться про саму субкультуру, то її атрибути – ознаки, походження та активності – зовсім не нові. У підлітковому віці юна особистість переживає феномен позбавлення визнання й авторитету дорослих. Тому місце старших має зайняти одноліток.

“Оскільки в одного ровесника може не вистачати досвіду чи певних знань, то необхідно гуртуватися у специфічні об’єднання. Внаслідок гормонального вибуху, від якого зриває дах, у людини знімаються заборони і розширюються кордони: відбувається “легалізація” негативних почуттів. Цей негатив у поєднанні з фантазією дає нам передумови для формування субкультур. Ця тема стара, як світ: людина еволюціонує, але не настільки, щоб заперечити соціологію і анатомію”, – розповідає психологиня й кандидатка педагогічних наук Яна Фруктова у коментарі ҐРУНТу.

З її слів, той факт, що рух прийшов із РФ, може бути не таким принциповим для підлітків, яким він є для дорослих. Чому? Тому що певні субкультурні маркери на кшталт павуків будуть робити “своїми” російських підлітків. Отже, сама природа цього вікового феномену формує канал, через який іде інформація, котра апріорі сприймається як “своя”. Мовляв, ми з тобою за одного “павука”. Але, звісно, недобросовісні дорослі можуть використати цю субкультуру для своїх цілей, зокрема, для пропаганди.

“За цим мають стежити соціальні, правоохоронні служби, адже окрім психологічної та фізичної шкоди, може бути шкода інформаційна й ідеологічна. Йде боротьба за мізки, душу і серце підростаючого покоління. Держава відповідає за те, щоб готувати це покоління до свого національного міту”, – резюмує пані Яна.

ҐРУНТ підготував запит до Кіберполіції з низкою питань про функціонування “ПВК Редан” в Україні. Ми продовжимо стежити за темою.

Вам також сподобається

@2022-2024 — Ґрунт

Новинна стрічка