Як зміниться військова карта Європи після вступу Фінляндії та Швеції до НАТО?

Ілля Журава
Фінляндія та Швеція в Нато

В сегменті фінського інтернету набирають оборотів матеріали військових експертів про оборону Фінляндії від потенційного нападу рф. Ми підготували матеріал на основі треду в твіттері автора Tommi T Aahonen (@tomiahonen).

“Нє дапустіть расширєнія НАТО на восток!”

Геополітичний геній, як називають його в західноєвропейських медіа, владімір путін регулярно робив заяви щодо неможливості розширення Альянсу на схід. У кремлі різко критикували будь-які навчання, які проходили спільно з НАТО в колишніх радянських республіках. 

Пропагандисти заявляли, що стримання Альянсу від руху на схід — це одна з причин так званої спецоперації росії (читайте як геноциду українців). Поступово риторика роспропаганди змінюється зі “спєцопєрациі в Украінє” на “войну со странамі НАТО”. Але далі заяв поки мова не йде.

Як реагує НАТО? — дуже просто. Країни-члени Альянсу продовжують підтримувати ЗСУ зброєю. А також, як не дивно, НАТО розширюється на схід завдяки країнам, які десятки років заявляли про свій позаблоковий статус. Швеція та Фінляндія готують законодавчу базу для приєднання.

Приєднання Швеції та Фінляндії значно перекроїть військову карту Північної Європи. І не лише тим, що кордон росії з НАТО стане довшим на 1200 км. 

На прикладі Фінляндії розглянемо, як країна зможе протидіяти рашистам, якщо вони вирішать завадити планам вступу і перейдуть до збройного протистояння.

РФ втрачає умовний контроль над Балтійським морем

Зараз 6 із 9 країн на берегах Балтійського моря — члени НАТО. Вони контролюють більшу частину південного узбережжя Балтики. Приєднання Швеції та Фінляндії до Альянсу збільшить кількість країн НАТО у Балтійському морі до 8 та встановить контроль Альянсу над його північними водами. 

Ситуація в Балтійському морі

Звісно, це створює незручності для росії.

Ключові виходи Балтійського флоту рф у відкрите море — порти Кронштадту та Калінінградський анклав. При цьому, порт Санкт-Петербурга знаходиться у вузькій Фінській затоці, що дозволить країнам НАТО моментально замкнути російські кораблі ще на виході з неї. Відстань між узбережжям Естонії та Фінляндії — всього 70 км у найвужчій точці.

А як щодо Калінінградського напрямку?

Перекриття Фінської затоки дозволить флотилії Альянсу бути більш маневреною в південно-східних водах Балтії. Калінінградський анклав, площею 15 100 км кв. буде відрізаний від сухопутного коридору з росією та затиснутий між Польщею та Литвою. Сухопутні війська країн НАТО блокуватимуть потенційні дії армії рф в Калінінграді на суші, а флот Альянсу затискає область із моря.

Так фіни здобувають ключову перевагу в Балтійському морі і унеможливлюють вихід рф в Атлантику.

Не Балтикою єдиною. Вразливість Арктичного флоту.

Ситуація в Арктичному регіоні

На далекій півночі кордон рф та НАТО (Норвегія-росія) складає всього 191 км. Цей перешийок може легко блокувати та відрізати Арктичний флот рф (базується в Мурманську) та сухопутні війська. Приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО дасть можливість збільшити тил у цьому напрямку. Також завдяки далекобійній протикорабельній зброї (наприклад — RBS15 шведського виробництва довжиною польоту в 200 км) позиції Арктичного флоту рф у Мурманську та навколо Кольського півострова стають дуже вразливими.

Ситуація в Арктичному регіоні

Кордон довгий, наступати легко

1200 км кордону рф та Фінляндії начебто мали б відкривати можливість для широкого наступу, але “дійти до Хельсінкі за 3 дні” путіну не вдасться з багатьох причин. Першопричини провальності такого наступу відкрилися ще у Фінській війні, де успішно демілітаризувалися до 200 тис. солдатів радянського союзу.

Фінські військові були маневреними завдяки підготовці до боїв в умовах холодних фінських лісів. Снайпери-“зозулі” влаштовували засідки на радянську піхоту на деревах. Маневрені піхотинці на лижах знищували радянську техніку кулеметами та саморобними “Коктейлями Молотова”. Фіни досі нагадують рашистам про їхню ганебну поразку в 1939-40 рр. 

Фінські снайпери періоду Зимової війни 1939-1940 років

Навіть якщо завдяки т.зв. “учєніям” путін та шойгу підготують залишки своєї армії до наступу в умовах “вічної зими”, росія стикається з ще однією складністю — логістичною. Справа в тому, що Фінляндія — європейська країна, яка роками розвивала інфраструктуру та жила без корупції, на відміну від рф. 

На карті зображена ділянка, протяжністю близько 200 км, на якій чітко видно мережу лісових доріг в Фінляндії та з іншої сторони — в російській Карелії. Майбутня логістика рашистів зводиться до єдиної дороги на цій ділянці. Контроль та блокування кожної дороги зі сторони Фінляндії обмежить потенційне просування росії вглиб країни. Ще раз дякуємо корупції, яка усі роки з’їдала росію та небажанню розвивати свої регіони.

Дороги біля кордонів Фінляднії та рф

Армії Швеції і особливо Фінляндії називають одними з найбільш сильних та відповідаючих стандартам НАТО в Європі. Приєднання таких стратегічно важливих регіонів — суттєвий крок для Альянсу та гучний ляпас путіну в його планах зупинити розширення нато на схід. Йому це не вдається ні дипломатичним шляхом і за жодних обставин не вдасться військовим — ні на суші, ні на морі.

Вам також сподобається

@2022-2023 — Ґрунт

Новинна стрічка