600 воєнних злочинців на шести квадратних метрах: Україна встановлює російських убивць поіменно

Ярослава Шлапацька

Понад рік росіяни атакують українські міста, руйнують лікарні, житлові будинки, вбивають цивільних. Українські слідчі буквально завалені доказами воєнних злочинів РФ. І розслідують їх блискавично.

В Україні вже зібрали досьє на 600 росіян, зокрема, політичних і військових чиновників. У списку підозрюваних є високопосадовці, включаючи самого міністра оборони Сєргєя Шойгу, і менш відомого громадськості полковника, відповідального за щонайбільш жорстокі повітряні атаки.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі відкрив дві справи про воєнні злочини, пов’язані з вторгненням Росії. Журналісти The Guardian поспілкувалися з посадовцями зі сфери оборони та колишніми військовослужбовцями, аби описати деяких командирів і генералів, яких звинувачує Україна.

ҐРУНТ переклав цю статтю.

Олександр Фільчаков та мапа російських воєнних злочинців. Фото: The Guardian

Російські воєнні злочинці вже висять. Поки що на дошці

Для групування доказів у справах про воєнні злочини РФ українські прокурори використовують дошку 4 метри завширшки і 1,5 метра заввишки. На ній є імена та світлини осіб, які перебувають під слідством через причетність до злочинів. Там можна побачити сотні російських солдатів, розбитих на підрозділи – і так аж до верховного головнокомандувача Владіміра Путіна.

“Ми почали складати мапу російських командирів та генералів минулого року. І продовжуємо її оновлювати тиждень за тижнем”, – каже Олександр Фільчаков, головний прокурор Харківської області, який разом із колегами з інших регіонів працює над схемою від початку повномасштабного вторгнення.

“Маріупольський різник”

Якщо виділити епізод, який найвиразніше описує жорстокість російської війни, то це, безсумнівно, тримісячна облога Маріуполя. Згідно з офіційними даними української влади, тоді було вбито 22 тисячі людей. Руйнування міста порівнювали з атакою на Алеппо в Сирії. Своїми бомбардуваннями росіяни перетворили це місто на купу руїн після того, як приєдналися до війни в 2015 році на боці президента Башара Асада.

Обома російськими воєнними кампаніями керував генерал-полковник Міхаїл Мізінцев. Британський уряд через іще в березні 2022 року ввів санкції проти Мізінцева, вказавши на його роль у бомбардування Маріуполя та Алеппо.

Мізінцев був першим очільником Національного центру управління обороною Росії та опікувався створенням пафосного командного центру, розташованого у самому центрі Кремля.

“Його знають як надзвичайно хорошого організатора”, – каже колишній представник Міністерства оборони на засадах анонімності. Крім того, генерал мав тісні зв’язки з начальником генштабу РФ Валєрієм Герасимовим.

російський солдат на руїнах Маріупольського театру. Фото: /AFP/Getty Images

Зі слів військових експертів, у Маріуполі Мізінцев використав досвід, отриманий у Сирії, де він курував жорстокими бомбардуваннями. Як і в Алеппо, він спершу відрізав українські сили від ліній постачання, а потім почав стискати їх вулиця за вулицею. При тому росіяни використовували невибіркові бомбардування, через які цивільні не могли виїхати з міста. Після того генерал-полковник отримав прізвисько – “маріупольський різник”.

Ще на початку вторгнення стало зрозуміло, що серед військових, які воюють в Україні, було багато тих, хто має досвід із Сирії. Наприклад, 61-річного Юрія Ставицького, начальника інженерних військ збройних сил Росії, знали передовсім як очільника з розмінування Пальміри. У 2016 році ім’я Ставицького згадувалося у Panama Papers (Ідеться про витік конфіденційної інформації юридичної компанії Mossack Fonsecа, яка спеціалізується на роботі з офшорами, коли було розкрито інформацію про активи політиків та інших публічних діячів із різних країн, – Ред.). Документи показали, що Ставицький був власником фірми Asante Trade & Finance SA, зареєстрованої на Британських Віргінських островах.

“Був великий скандал у міністерстві. Ставицький ледь не втратив роботу і був змушений вибачатися”, – каже джерело.

Харків під касетними бомбардуваннями

Харківщина – один із найбільш пошкоджених російськими військами регіонів. Там застосовували, зокрема, незаконну зброю, вбиваючи сотні мирних жителів.

Фрагменти касетних боєприпасів РБК-500 і 300-міліметрових снарядів від РСЗВ “Смерч” знайшли у районах, де не було ані військових підрозділів, ані військової інфраструктури.

Центр інформаційної стійкості (CIR), який займається викриттям порушень прав людини, не лише визначив місця прильоту касетних боєприпасів на Харківщині та позиції, з яких вівся вогонь, а й відповідального за це командира. Його звати Алєксандр Журавльов – генерал-полковник, який допомагав Мізінцеву під час бомбардування Алеппо у 2016 році.

57-річний Журавльов став радянським офіцером ще в 1980-х роках, тричі бував у відрядженнях у Сирії й був удостоєний однієї з найвищих військових нагород Росії – героя РФ.

Крім того, численні дані свідчать, що Журавльов був єдиним високопоставленим російським офіцером, який міг підписати наказ про обстріл Харкова “Смерчами” із Бєлгорода.

Російська касетна перед будівлею Харківської облдержадміністрації, Харків. Фото: The Guardian

Коли Україна здійснила неочікуваний контрнаступ і відбила майже всю територію Харківської області, Кремль звільнив Журавльова і замінив його на генерал-лейтенанта Романа Берднікова.

Будинок у Дніпрі, молл у Кременчуці: хто керує авіанальотами

27 червня з російської авіабази Шайковка у Калузькій області піднявся російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. Він ніс протикорабельну ракету великої дальності Х-22, яку запустив із території Курської області. О 15:52 ракета влучила у великий торговий центр “Амстор” у Кременчуці, спаливши його на руїни. Тоді загинуло щонайменше 20 людей.

За даними українських прокурорів, виконавцем удару був 52-ий важкий бомбардувальний авіаційний полк, яким командує 51-річний полковник Олєг Тимошин.

Українські спецслужби також звинувачують Тимошина у причетності до ракетного удару по житловому будинку в Дніпрі, коли загинуло щонайменше 44 людини.

Про Тимошина насправді відомо не так багато. Він навчався у Тамбовському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків і почав командувати полком після смерті свого попередника, полковника Вадима Бєлослюдцева, у 2019 році.

Безпосереднім начальником Тимошина є Сєргєй Дронов – головнокомандувач військово-повітряних сил Росії. Дронов народився на території України.

Він служив пілотом під час російсько-чеченської війни 1994 року. А прославився через два десятиліття, керуючи російською авіацією під час інтервенції в Сирію. Москва надавала великої уваги повітряним атакам і здійснювала постійні авіанальоти.

Російська війна в Сирії розглядається як успіх, який підвищив статус ВПС РФ до рівня “найсильніших сил світу”. Цей імідж посилився у 2021 році, коли Дронов оголосив, що російська авіація отримає понад 60 нових і 200 модернізованих літаків. Вважається, що на початку повномасштабного вторгнення РФ мала понад 700 винищувачів, тоді як Україна – орієнтовно 64. Втім неспроможність Москви встановити домінування в небі викликала сумніви у здібностях Дронова.

“Дронов був надзвичайно корумпованим. Не дивно, що російська авіація зазнала невдачі”, – коментує Глєб Ірісов, екслейтенант ВПС Росії, який покинув військову службу у 2020 році.

“Бучанська різанина”

Коли росіяни минулого квітня відійшли із Київщини, то залишили по собі місце злочину просто гігантських масштабів. У Бучі виявили близько 458 тіл у десятках братських могил. Під завалами будівель у Бородянці та Гостомелі знайшли ще сотні трупів цивільних. 

40-річного Азатбека Омурбекова назвали “різником Бучі” – саме він очолював війська, відповідальні за вбивства, зґвалтування та катування мирних жителів.

Омурбеков народився у радянські часи в Узбекистані. Наразі він є командиром 64-ої окремої мотострілецької бригади ЗС РФ. У 2014 році “за відмінні заслуги” його нагородив тодішній заступник міністра оборони Дмітрій Булгаков.

Де зараз перебуває Омурбеков невідомо. Низка джерел стверджує, що після відступу з Київської області Омурбеков перекинув своїх солдатів до Білорусі. За іншими даними, він дістався Бєлгорода, і там приєднався до інших полків в операціях у Харківській області.

Тіла загиблих з бучанського моргу. Фото: The Guardian

Омурбеков, як і всі старші офіцери, що були розгорнуті в Україні, підпорядковувався наказам Олєга Салюкова – головнокомандувача сухопутними силами Росії. Під контролем цього генерала перебувають майже всі батальйони, які ведуть артилерійський вогонь та здійснюють вторгнення.

У свої 67 років Салюков є одним із найстарших високопоставлених чиновників російської армії. У Росії він відомий тим, що очолював щорічний “парад перемоги” на Красній площі. Салюков, загалом, поводиться невиразно, але має значний вплив у вищих ешелонах збройних сил РФ.

“Якщо ви хочете зробити кар’єру в армії, ви мусите отримати згоду Салюкова”, – каже експредставник Міноборони.

Вам також сподобається

@2022-2023 — Ґрунт

Новинна стрічка