У США діє спеціальний секретний підрозділ, який опікується потоком постачання зброї із Америки до України. До його складу входять здебільшого бійці сил спеціальних операцій. Вони працюють прямо зараз під час битви за Донбас, пише The New York Times.
Секретність і ризики
російські війська сунуться уперед у своїй руйнівній кампанії по захопленню Сходу України. Здатність нації чинити спротив цьому наступу дедалі більше залежить від допомоги зі США та від інших союзників. Зокрема, від потаємного підрозділу спецпризначенців та шпигунів, залучених до забезпечення зброєю, розвідданими та тренуванням, розповідають американські та європейські посадовці.
Більша частина цієї роботи відбувається за межами України, на базах у Франції, Німеччині та Британії. Хоча є й винятки. Попри те, що адміністрація Джо Байдена чітко постановила, що вона не відправлятиме американських військ в Україну, певні оперативники ЦРУ працюють там секретно, здебільшого у столиці, Києві. Вони оперують розвідданими та великими інформаційними потоками, якими США діляться з українськими силами.
Десятки командос із сил спеціальних операцій інших держав НАТО – Литви, Канади, Британії, Франції – теж працювали в Україні. США відкликали 150 своїх військових інструкторів у лютому 2022 року якраз перед початком війни. Натомість частина спецпризначенців із союзницьких країн або залишилися в Україні, або ж продовжували приїздити із відрядженнями. Вони працювали тренерами та радниками для українських солдатів і налагоджували на місці канал постачання зброї та іншої допомоги, розповів американський посадовець.
Деталей про діяльність персоналу ЦРУ є небагато. Сама їхня присутність – серед дипломатів, які повернулися до України після звільнення Київської області – засвідчує ступінь секретності допомоги, котра надається Україні прямо зараз, а також ризиків, які беруть на себе Вашингтон та союзники.

Ошукати російське око
Україні досі не вистачає зброї. росія випускає десятки ракет по цілях, розташованих по всій країні, включаючи західні та північні регіони.
Невдовзі після вторгнення росії до України військовослужбовці з 10-ої армійської групи спеціальних сил США, котрі до війни тренували українських спецпризначенців на полігоні на Заході України, без розголосу облаштували собі планувальний штаб в Німеччині. Звідти вони координували військову допомогу для українських ССО та інших родів військ. Тепер цей осередок налічує вже 20 країн.
Міністерка армії США Крістін Вормут розповіла, що секретна місія допомогла налагодити потік зброї і військової техніки до України.
“У той час, коли українці намагаються доставити це все [на фронт] і ухилятися від атак росіян, які потенційно можуть спробувати поцілити у конвої, ми намагаємося координувати перевезення різних видів вантажів”, – розповіла Вормут під час заходу, присвяченого національній безпеці, в аналітичному центрі Atlantic Council.
“Ще одна річ, котрою, я думаю, ми можемо допомогти, – це розвідувальні дані про те, звідки можуть виникати загрози для цих конвоїв”, – додала вона.
Осередок [у Німеччині] був створений за моделлю структури, котра використовувалась в Афганістані. Він є частиною ширшої мережі центрів, які займаються операційною та розвідковою координацією під керівництвом європейського командування Пентагону. Мета спільних зусиль – пришвидшене надання допомоги військам України.
Наприклад, на авіабазі Рамштайн у Німеччині Військово-повітряні сили США і загін Повітряних сил Нацгвардії, відомий як “Сірий вовк”, надають допомогу ВПС України, зокрема, з тактики і технологій, розповів військовий речник.

Тихо прийшов – тихо пішов
Спеціальних сил нема на передовій поруч із українськими силами. Натомість вони консультують їх із штаб-квартир у інших частинах країни або віддалено через канали зашифрованого зв’язку, розповідають на умовах анонімності західні посадовці. Ознаки їхньої непомітної логістики, тренувань та розвідки відчутні на полі бою.
Декілька українських командирів нижчого рангу нещодавно висловили вдячність США за цінні розвідувальні дані у формі супутникових знімків, які вони можуть отримувати через надані союзниками планшети. На гаджетах встановлено спеціальний картографічний додаток, який українці використовують для націлювання та атак на російські сили.
На вулицях Бахмута – міста на Донбасі, де зараз ідуть найгарячіші бої – група українських спецпризначенців ходить із американськими нашивками на броні, озброєна новими портативними ракетними комплексами “земля-повітря”, а також штурмовими гвинтівками з Бельгії та США.
“Цього чомусь не розповідають, але існує ціле міжнародне партнерство зі силами спеціальних операцій, представлене безліччю різних країн”, – сказав сенаторам генерал-лейтенант Джонатан Брага, очільник командування спеціальних операцій армії США. Так він описував створення осередку в Німеччині. “Вони показали абсолютне єднання для дуже масштабного впливу”, – додав Брага.
Конгресмен-демократ Джейсон Кроу з Колорадо, член парламентських комітетів зі збройних сил та розвідки, розповів у інтерв’ю, що відносини, які українські спеціальні сили сформували з американськими військовиками та колегами з інших країн за кілька минулих років, виявилися безцінними у війні проти росії.
“Було критично важливо знати, з ким ми маємо справу, і кому саме направляти озброєння. Якби не було цих відносин, все зайняло б набагато більше часу”, – каже Джейсон Кроу, колишній військовий рейнджер.

Уроки з HIMARS
Офіцери ЦРУ, які працюють із Україною, сконцентрувалися на розвідувальних даних, котрі американський уряд передає українській владі. Більшу частину часу вони працювали в Києві, зі слів теперішніх і колишніх чиновників.
Американська влада не підтверджувала, що ЦРУ працює в Україні чи будь-якій іншій державі. Проте присутність офіцерів не була таємницею ані для російської, ані іншої розвідки у світі.
Втім, є такий момент: тренувальний досвід ЦРУ – це вишколи з антиповстанських та антитерористичних операцій, кажуть колишні розвідники. Натомість Україна потребує класичних військових навчань – як користуватися ракетною артилерією на кшталт HIMARS та іншими складними зразками озброєння, сказав Дуглас Вайз, колишній заступник директора Агенції військової розвідки, офіцер ЦРУ у відставці.
“Ми говоримо про масштабні бої, ми говоримо про сучасні танкові битви з масованими арміями. Я не можу уявити, як хлопці з ЦРУ навчать українців стрільбі з HIMARS”, – каже Дуглас Вайз.
Адміністрація Байдена наразі відправила чотири системи HIMARS в Україну і оголосила, що ще чотири на підході. Це найбільш серйозна зброя, яку США наразі постачають Україні. Ракети можуть вражати цілі на відстані до 65 кілометрів.
Офіційні особи Пентагону заявляли, що перша група із 60 українських солдатів опанувала експлуатацію системи, а друга група наразі проходить навчання в Німеччині.
Генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, розповів: тренування почалися із “раціональним і розміреним” підходом; призвичаєні до радянської техніки українські солдати поступово опановують більш сучасне американське озброєння.
“Просто кинути ці системи на поле бою – це не годиться”, – розповів генерал Міллі репортерам на борту літака під час польоту із Європи до США.
Після зустрічі в Брюсселі у червні генерал Міллі та лідери приблизно 50 країн оголосили намір посилити потік потужної артилерії та іншої зброї в Україну.
“Все це займає трохи часу та і потребує значного зусилля”, – зізнався Міллі. Американським підрозділам потрібно шість-вісім тижнів, щоб опанувати сучасну зброю. Але для українців розробили пришвидшену двотижневу програму тренувань, розповів він.

Тренінг, який врятує життя
Водночас, декотрі колишні військові чиновники, які працювали з українською армією, висловили невдоволення окремими напрямами тренувань.
Для прикладу, українці відчували труднощі, коли доводилося евакуювати поранених із передової. Америка могла б посилити навчання з надання першої допомоги і проконсультувати, як організувати мережу мобільних госпіталів, щоб стабілізувати поранених і перевезти їх далі, сказав колишній чиновник.
“Вони втрачають по 100 солдатів щодня. Це майже так само, як у нас, на піку війни у В’єтнамі. Це жахливо. При тому вони втрачають багато досвідчених солдатів”, – каже колишній член адміністрації Дональда Трампа.
Зелені берети (сили спеціальних операцій США, – Ред.) розпочали медичні вишколи у Німеччині для українських підрозділів, відряджених проходити інструктажі, розповів військовий чиновник США. З 2015 року до початку 2022-го американські військовослужбовці із ССО та Нацгвардії провели тренінги для 27 тисяч українських солдатів на Яворівському полігоні на заході України недалеко від міста Львів, розповіли співробітники Пентагону.
Із 2014 року, коли росія вперше вторглася на українську територію, Україна розширила свої Сили спецоперацій із одного підрозділу до трьох бригад і тренувального полку. У минулі півтора року до кожної з бригад додали роту внутрішньої охорони, розповів Сенатові у квітні генерал Річард Кларк, голова командування Спеціальних операцій Пентагону.
Найбільш болюча проблема із тренуваннями для України прямо зараз – це втрати загартованих у боях, найбільш тренованих сил, кажуть колишні американські посадовці, які раніше працювали із українцями.

Колишній чиновник адміністрації Трампа сказав, що командування спецоперацій делегувало невелику групи американців для роботи “в полі” з українськими службовцями перед війною. Ці команди іноді назвали “Джедбург”, як нагадування про навчання партизанів у ворожому тилу під час Другої Світової (Операція “Джедбург” – умовне найменування комплексної серії таємних операцій, проведених союзниками напередодні висадки у Нормандії. Згодом вишколені партизани використовувалися для розвідки, проведення диверсій, організації руху опору на території окупованих Франції, Нідерландів та Бельгії, – Ред.).
Нинішні групи спецоперацій здебільшого сфокусовані на тренуванні тактиці бою малими групами, але також роботі з комунікаціями, бойовою медициною, розвідкою та іншими навичками, необхідними для ЗСУ. Зі слів посадовців, ці традиційні заняття припинилися із вторгненням росії, хоча було б корисними, якби вони продовжувалися і під час війни.
Утім, безпосередня присутність американських тренерів може й не вартувати ризику, визнає колишній чиновник. Особливо ж тоді, коли це призведе до ескалації з боку президента росії володимира путіна.
“Чи поліпшення якості тренувань вартувало б тієї ціни, котру довелося б платити? Відповідь: мабуть, ні”, – сказав Дуглас Вайз.