Миколаївська ОДА зсередини: фоторепортаж зі зруйнованої будівлі

Іван Антипенко
Миколаївська ОДА

“Так, а чому це прапори валяються і їх ніхто не забрав?”, – дивується Ольга Малярчук, проводячи мене коридорами зруйнованої будівлі Миколаївської ОДА.

Вона перелазить завали в одному з кабінетів на першому поверсі, збирає українські прапори в коробку, щоб потім забрати. 

Ольга працює радницею голови Миколаївської ОДА Віталія Кіма. На місці її кабінету на 4 поверсі тепер величезна дірка від російської ракети.

Коли зранку 29 березня відбувся ракетний обстріл будівлі на вулиці Адміральська, Ольга ще не встигла дістатися на роботу. 

Під завалами та в результаті важких поранень після цієї атаки загинуло 38 людей. Ще понад 30 осіб зазнали поранень. Сьогодні сюди нікого не пускають. Держслужбовці працюють в інших будівлях або дистанційно.

Ольга розповідає, як вони неодноразово ховалися в підвалі, очікуючи прильотів. Про що спілкувалися, жартували з військовими, які охороняли цей об’єкт. 

”Якось ми сиділи тут, я підняла голову і бачу – труби опалення. Ми тоді думали від чого краще померти: під завалами чи зваритися в гарячій воді з теплотраси”, – говорить Ольга.

Вона додає, що деякі військові якраз вийшли з підвалу перед обстрілом 29 березня. Вони загинули. 

“Ось їхні речі ще тут лишилися”, – показує жінка на шеврон бійця 79-ї окремої десантно-штурмової бригади.

Ми піднімаємось поверхами, заходимо в кабінети, де працювали звичайні мирні люди. Вони вирішували якісь організаційні і поточні питання, допомагали справитися з наслідками воєнних дій в області, надавали послуги і підтримували життєдіяльність міста.

“Одна працівниця вийшла в коридор якраз у момент прильоту ракети. Її відкинуло вибуховою хвилею, сильно посікло осколками, але вона вижила”, – розказує Ольга, переступаючи уламки вибитих дверей.

Кабінет заступника голови, профільних спеціалістів, сесійна зала. Тут усюди розтрощені меблі, довкола купа скла, сліди крові на вибитих дверях. А ще – дрібниці, які нагадують про мирне життя: цукор, чай, вітальна листівка, написана комусь від руки. 

“Очевидно, що одна з головних цілей цього удару – знищення керівництва області. Це могло б призвести до певної дезорганізації, ще більше вплинуло б на людей психологічно”, – розмірковує Ольга Малярчук. 

Миколаїв продовжують обстрілювати чи не щодня. Ворожі снаряди прилітають зі сторони Херсонської області. Російські військові б’ють переважно по житлових кварталах у різних районах міста. 

Будівлю ОДА, як і багато зруйнованих об’єктів у Миколаєві, найімовірніше, необхідно буде зносити. 

“Про це будемо говорити потім. Зараз головне вистояти і перемогти. А будівлі ми відновимо”, – каже радниця Віталія Кіма.

“В кожного свої цінності”, – додає Ольга, піднімаючи з підлоги ще один український прапор на виході з будівлі ОДА.

Фото – автора

Вам також сподобається

@2022-2023 — Ґрунт

Новинна стрічка