Путінський референдум: демонстрація сили чи безсилля Росії?

Інна Зелена

Минулого тижня Путін заспокоював іноземних партнерів, що війна закінчиться дуже швидко. А у середу вранці світ побачив, як саме Путін уявляє поняття “закінчити війну”. Президент Російської Федерації оголосив про часткову мобілізацію на війну з Україною, а також висловився на  підтримку так званих “референдумів” на окупованих територіях. 

Медіа ҐРУНТ аналізує, що дають Росії так зване “голосування” на захоплених територіях, та як на це має реагувати Україна і світ, а найголовніше – мешканці окупованих територій. 

“Це буде телешоу”

Путінському зверненню передувала ретельна підготовка мізків росіян. Кілька днів поспіль російські пропагандистські ресурси наповнювалися повідомленнями про так званий “референдум” на окупованих територіях України, а керівники окупаційних адміністрацій оголошували дати проведення “виборів”. 

Із пропагандистських повідомлень стало очевидно, що Росія все ж таки намалює якісь результати “добровільного волевиявлення” українців у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях. Більш того, вони захотіли провести “референдум” навіть на захопленій частині Миколаївської області, а тому “приєднали” її до Херсонської.

“Те, що росіяни проведуть референдуми на захоплених ними територіях, — це беззаперечно. Вони це зроблять, — констатує політолог, голова Агентства розвитку Приазов’я Костянтин Батозький. — Це буде виглядати комічно в умовах, коли весь світ побачив, яка кількість людей покинула окуповані території. Звісно, там не дуже є кому голосувати. Але навіть у тих, хто залишиться, нічого не питатимуть. Це буде телешоу. Вони заведуть статистів з Криму, зроблять одну картинку на одній ділянці і видадуть це за демократичний вибір людей”.

Батозький передбачає, що процес відбуватиметься за кримським сценарієм. І в той момент,  коли росіяни оголосять наші території своєю частиною, всередині РФ вважатимуть війну з Україною офіційною. 

“Вони шукають ще один приклад для офіційної війни і для мобілізації. Видно, що населення їхнє не дуже бажає йти воювати, їх треба змушувати йти на війну”, – зазначає Костянтин.

Референдум, звичайно, не матиме нічого спільного з правом і носитиме лише політичний характер, констатує юрист Олександр Нотевський.

“З заяв окупантів відомо, що вони відбудуться за російським законодавством, зокрема, з використанням російської системи електронного голосування. Також планується обхід місць проживання представниками так званих “виборчих комісій” разом із російськими військовими та окупаційною поліцією. Тобто це буде класичне голосування під дулом кулемету, прямим тиском і очевидними фальсифікаціями”, – констатує юрист.

Нотевський зазначає, що для росіян важливо провести імітацію, і навіть запитання в бюлетенях не матиме значення.

“Ми не знаємо, як саме буде сформульоване запитання і скільки їх буде. Тимчасово окуповані території Донецької і Луганської області вважають себе “незалежними”, тому можуть одразу голосувати за “приєднання” до складу РФ. Гауляйтери Херсонщини і частини Запорізької області не проголошували незалежності, тому, ймовірно, голосуватимуть одночасно за “вихід зі складу України”, “проголошення суверенітету” та “приєднання до складу РФ”, як це було в Криму. А можуть обійтись і без цих формальних кроків і одразу “увійти” в Росію”, – коментує Нотевський.

Для чого це Росії 

Росія давно витирає ноги об міжнародне право і звикла вчиняти акти агресії. Кейс з референдумами на окупованих територіях – це лише черговий пункт в довжелезному списку того, що вже порушив Путін. 

Для окупантів так звані “вибори” матимуть радше пропагандистське значення – у них з’явиться додаткова можливість показати, як вони “дбають” про “освобожденные” території, і дещо компенсує ганебну втечу із Харківщини.

Існує думка, що тепер Росія вважатиме бойові дії на окупованих територіях “нападом на Росію”, що дає їй право на мобілізацію населення та застосування зброї масового ураження. “Дійсно, воєнна доктрина РФ передбачає можливість завдати превентивний ядерний удар, коли йдеться про загрозу територіальній цілісності Росії чи напад на її територію. Втім Україна ще 25 лютого розбомбила аеродром в Міллерово у Ростовській області, уже місяць системно працює по Криму і вже півроку “нічого не робить” у Бєлгородській області. У РФ вже є формальні підстави говорити про “напад на Росію” і превентивний ядерний удар, але вона цього не робить. Навряд чи через те, що не вважає Крим, Бєлгородщину і Ростовщину своїми територіями”, – коментує Нотевський. 

Правник наводить аргумент, який спонукає Росію заявити про “приєднання” цих території як суб‘єктів федерації до РФ – вона отримає змогу направляти туди на службу строковиків, проводити там військові збори, скеровувати туди контрактників без їхньої згоди, яка була потрібна для участі в “спецоперації” на території іноземної держави. Для Москви спрощується управління військами, які ніби воюють “на своїй території”. 

Окрім того, в російській армії отримають змогу скасувати доплати за участь в іноземному відрядженні.

Як поводитись українцям

“Для України це не може мати якогось значення. Ми не можемо злякатись і припинити супротив. На це не варто реагувати. В Росії не вистачить ані аргументів, ані ресурсів, щоб переконати світ, що вони не є агресорами”, – зазначає Костянтин Батозький. 

Верховний головнокомандувач і Головнокомандувач ЗСУ у середу наголосили: Україна не припинятиме чинити спротив Росії, незважаючи на кроки Путіна із “референдумами” і мобілізацією.

“Ми крок за кроком будемо діяти згідно з нашими планами. Я впевнений, що ми звільнимо нашу територію”, – заявив Володимир Зеленський.

“Жодні заяви військово-політичного керівництва країни-агресора не вплинуть на нашу готовність боротися за свою свободу. Ми знищимо всіх, хто зі зброєю прийде на нашу землю – чи добровільно, чи за мобілізацією”, – наголосив Валерій Залужний.

Рух спротиву “Жовта стрічка” рекомендує мешканцям окупованих територій бойкотувати референдум. А якщо все ж доведеться йти на дільницю під примусом, то рвати, псувати бюлетень. 

Також сили спротиву рекомендують ігнорувати будь-які опитування та електронні голосування, які намагатимуться організувати окупанти. 

Олександр Нотевський натомість вважає, що давати будь-які поради мешканцям окупованих областей складно. 

“З одного боку, існують тиск, погрози та небезпека для життя і здоров‘я від окупантів. З іншого – після деокупації учасників референдуму може чекати покарання. В Україні діє кримінальна відповідальність за участь у проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованих територіях. Кримінальний кодекс України розцінює таке діяння як колабораційну діяльність. Покарання – позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю від 10 до 15 років. Можлива також конфіскація майна. Це тяжкий злочин. Найкраще рішення – це евакуюватись і виїхати на підконтрольну українському уряду територію. Якщо це зробити складно – в будь-який спосіб не брати участі в референдумі. Не йти на дільницю, “загубити” паспорт, по змозі сховатись, якщо прийдуть додому з бюлетенем, то не відчиняти. Важливо не показувати паспорт чи будь-які інші документи представникам окупаційної влади, оскільки так люди надають їм свої персональні дані і наражають себе на небезпеку”, – радить правник. 

Світ уже засуджує Росію 

Невдовзі після заяви Путіна лідери країн цивілізованого світу виступили з засудженням ідей із “референдумами” та частковою мобілізацією.  

“Кремль організовує фіктивні референдуми, щоби спробувати анексувати частину України.  Це – суттєве порушення Статуту ООН. Постійний член Радбезу ООН вторгся до свого сусіда та спробував стерти суверенну державу з карти”, – у своїй промові перед Генасамблеєю ООН заявив президент США Джо Байден. 

“Росія зараз має зрозуміти, що вона не зможе нав’язати свою волю військовими засобами, навіть якщо будуть цинічно організовані якісь підставні “референдуми” на територіях, які перебувають в умовах окупації”, – наголосив французький президент Еммануель Макрон.

Засудили Путіна також очільники Європейського парламенту, Єврокомісії, НАТО, Ради Європи, ОБСЄ, лідери Латвії, Литви, Естонії, Німеччини тощо. Ні, “великою стурбованістю” справа не обмежиться, запевняють співрозмовники ҐРУНТа: ці висловлювання неодмінно мають трансформуватись в конкретні кроки.

“Росія тривалий час затягувала з проведенням референдумів, бо це означало б підвищення рівня ескалації і звуження простору для перемовин. Зрештою, вона на це пішла. Тому світ має відреагувати адекватно: посилити санкції, збільшити постачання зброї, зняти обмеження на її застосування та домагатись міжнародно-правової відповідальності РФ”, – зазначає Олександр Нотевський. 

Костянтин Батозький радить українцям відкинути будь-які ілюзії, які ще могли залишитися, з приводу росіян.

“Нам треба розуміти, що зараз немає ніякого поділу між Путіним та російським народом. Кожна людина із РФ,  яка мобілізується та піде проти України зі зброєю, робить це свідомо. Вони розуміють, що йде війна загарбницька проти України. І ми маємо відкинути всі ілюзії. Це війна не Путіна – це війна росіян проти України”, – резюмує він. 

Вам також сподобається

@2022-2023 — Ґрунт

Новинна стрічка